Franciszek Karpiński - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W latach 1770-71 poeta przebywał w Wiedniu, gdzie między innymi prowadził studia w bibliotekach. Po powrocie gospodarował na dzierżawach w Galicji. Mając nadzieje na poparcie ze strony mecenatu królewskiego i magnackiego, w 1780 wyjechał do Warszawy, gdzie objął posadę sekretarza księcia Adama Czartoryskiego „do interesów politycznych”. To właśnie Czartoryskiemu dedykował pierwszy zbiór poezji „Zabawki wierszem i przykłady obyczajne” (1780). W stolicy pozostał do 1783. Poeta ceniący sobie poczucie niezależności, nie potrafił stać się dworakiem. Powrócił do Galicji, jednak powracał do stolicy, gdzie pracował jako guwerner (m.in. u Radziwiłłów). Tam też wyszło wiele jego publikacji.


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 668
W 1793 Karpiński „powrócił do źródeł” (zgodnie z wzorami J.J. Rousseau), swoją arkadię odnalazł w niewielkiej kolonii Kraśnik, którą nazwał Karpinem. Około 1818 nabył wieś Chorowszczyznę, gdzie dokończył swojego żywota. Zmarł 16 września 1825.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  ważne pojęcia
2  bibliografia
3  Pieśń o narodzeniu Pańskim - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Franciszek Karpiński - życiorys


  • Witam Franciszka Koziebrodzka moja prapra babka babcia mojej babci Bronisławy z domu Białkowskiej, która dopuściła się mezeliansu, wyklęta z domu, nie miała prawa wstępu do rodzinnego domu. Prababcia mieszkała w Złotnikach KUjawskich, po obozie w Potulicach wróciła do Złotmik gdzie zmarła parę lat później. Proszę o kontakt Pozdrawiam
    Małgorzata (poradnikmamy {at} wp.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: