„Pieśń o narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego to utwór znany dziś, jako popularna kolęda o incipicie „Bóg się rodzi, moc truchleje...”. Pochodzi ona ze zbioru wydanego w 1792 roku pod tytułem „Pieśni nabożne”.

Tytuł z jednej strony określa gatunek utworu, z drugiej precyzyjnie go tematyzuje. Swoją prostotą współgra z całością. Mamy tu do czynienia z liryką podmiotu zbiorowego, który ujawnia się, poza refrenem, przede wszystkim w ostatniej strofie. Stąd dowiadujemy się, że poza religijnym, pieśń ta ma również charakter narodowy:
„Podnieś rękę, Boże Dziecię,
Błogosław ojczyznę miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,”
Pieśń składa się z pięciu zwrotek, każda po osiem ośmiozgłoskowych wersów. Występują rymy dokładne, żeńskie, krzyżowe. Momentami występuje duża zgodność miejsc akcentowanych, co wpływa na melodyjny charakter tekstu. Dwa ostatnie wersy każdej ze zwrotek stanowi powtarzający się refren, który równocześnie zawiera myśl przewodnią utworu:
„A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami.”10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wykaz publikacji
2  Laura i Filon - analiza i interpretacja
3  ważne pojęciaKomentarze
artykuł / utwór: Pieśń o narodzeniu Pańskim - analiza i interpretacja


  • Tak jak mój poprzednik - po prostu... dzięki! Bardzo pomocne, ponieważ tzw. klucz interpretacyjny to "blokada rozumu ucznia", ponieważ wszystko jest pod dyktando nauczyciela lub egzaminatora na maturze... :P
    Adam ()

  • Super! Dzięki za tą analizę. Kompletnie nie wiedziałam co mam o tym napisać dopóki tu nie zajrzałam. Teraz przynajmniej mam zadanie na Polski. Dzięki wielkie jeszcze raz!!! Polecam was innym!!
    Wika (wika {at} wp.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: